ربات ماهی

ربات ماهی چیست و کجا تولید می شود؟

ربات ماهی چیست و کجا تولید می شود؟

 

پروژه ساخت ربات ماهی‌ برای بار از طرف محققان MIT مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت . این طرح تحقیقاتی RoboTuna نام دارد و هدف از انجام آن نیز تحقیق در دنیای پر رمز و راز آبزیان به کمک مجموعه‌ای از ربات ماهی‌ها عنوان شده بود.

 

این پروژه تقریبأ حدود 11سال پیش آغاز شد و بر این اساس امکان ساخت یک زیردریایی رباتیک که بتواند از روشی مشابه حرکت ماهی های تون تقلید کند مورد بررسی قرار گرفت.

 

ماهی های تون از انواع ماهی های بزرگ اقیانوسی هستند که بسیار سریع شنا می کنند تا جایی که گاهی سرعت حرکت آنها به 70 کیلومتر در ساعت می رسد.

 

این گروه از محققان قصد داشتند براساس نتایج به دست آمده سیستم پیش رانش فوق سریعی را برای زیردریایی های اتوماتیک طراحی کنند. این آزمایش ها بسیار موفقیت آمیز بود و آنها متوجه شدند این ربات ماهی می تواند در بسیاری از کارهای تحقیقاتی در دنیای آبزیان مورد استفاده قرار گیرد و از همه مهم تر این که در مقایسه با زیردریایی های رباتیک به انرژی کمتری نیاز دارد.

 

یکی از این ربات ماهی ها در بخش ژئوفیزیک و اقیانوس شناسی موزه علوم لندن به نمایش گذاشته شده است. اگرچه نتایج اولیه موفقیت آمیز بود، اما محققان به این نتیجه رسیدند که نمی توانند به طور دقیق فرآیندی که در بدن ماهی های تن اتفاق می افتد و نیروی لازم برای افزایش سرعت حرکت این ماهی ها را تامین می کند، شبیه سازی کنند. پس از آن استفاده از الگوریتم های ژنتیکی مورد توجه قرار گرفت و به این ترتیب تغییراتی در ساختار این ربات ایجاد شد که به نظر می رسید می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش توانمندی های این ربات داشته باشد.

 

استفاده از روش های پیشرفته تصویربرداری از دنیای اعماق آب به کشف حقایقی درباره ویژگی های فیزیولوژیک این ماهی ها منجر شد که در ساخت ربات های بعدی مورد توجه قرار گرفت. به این ترتیب امروزه ربات ماهی هایی ساخته می شود که در مقایسه با ربات ماهی های اولیه از پیشرفت های چشمگیری برخوردار است، اما تلاش برای ساخت ربات ماهی هایی که بتواند شباهت بیشتری به ماهی داشته باشد، همچنان ادامه دارد.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظرات اعلام نمایید .

 


چاپ