هدست جدید مایکروسافت برای نابینایان

هدست جدید مایکروسافت برای نابینایان

 

 

شرکت مایکروسافت با یک اقدام ابتکاری و البته بسیار کاربردی یک هدست جدید با تکنولوژی بسیار خوب برای نابینایان ساخته است . این هدست دارای امکانات فوق العاده ای می باشد که به کمک نابینایان آمده است . در ادامه مطلب این امکانات کاربردی را مطالعه نمایید .


به گزارش خبرگزاران ، درحالی که قدم بر داشتن در پیاده‌رو و خیابان برای انسان‌ها کاری بسیار آسان و پیش پا افتاده است اما برای نابینایان مشکلات خاص خود را دارد. اکنون شرکت مایکروسافت وارد عمل شده و با ابداع هدست جدیدی که پیام‌های صوتی سه بعدی به گوش داخلی نابینایان می‌رساند آن‌ها را در طی کردن هرچه بی خطرتر مسیر یاری می‌رساند.

 

این فناوری جدید که فعلا نمونه اولیه آن ارایه شده است با همکاری بنیاد خیریه Guide Dogs (سگ‌های رهنما) تولید شده و پیش‌بینی می‌شود به زودی وارد مرحله تولید انبوه شود.

 

نکته جالب توجه درباره این محصول خلاقانه این است که به جای استفاده از پیام‌های صوتی رایج، صدا از طریق بخش انتهایی استخوان فک به گوش داخلی منتقل می‌شود. بدین ترتیب فرد نابینا همزمان می‌تواند به صدای محیط اطراف از طریق گوش‌هایش توجه کند چون اساسا هدست در گوش فرد قرار نمی‌گیرد.

 

این هدست به دستگاه‌های دیجیتالی ویندوزفون متصل شده و از ترکیبی از فناوری موقعیت‌یاب جهانی (GPS)، سیستم‌های وای‌فای و بلوتوث برای هدایت صحیح نابینایان در نقاط مختلف شهر استفاده می‌کند.

 

کاربر پس از تنظیم مسیر حرکتی و مقصد مورد نظر، به پیام‌های صوتی گوش می‌دهد که مربوط به موانع یا عوارض زمینی مسیر پیش روی است.

 

در این پیام‌ها نکاتی همچون «گردش به چپ» و نظایر آن‌ها جهت حرکت هر چه ایمن‌تر در ادامه مسیر شنیده می شود.

 

به عقیده کارشناسان این فناوری نوین گرچه قابلیت‌های خیره‌کننده‌ای در کمک به نابینایان دارد اما عملیاتی شدن آن در مقیاس کلان نیاز به توسعه زیرساختارهای آن نظیر نصب دکل‌های مخصوص در گوشه و کنار شهرها دارد.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظرات اعلام نمایید .


چاپ