راهنمای ورود و استفاده از سرویس ایمیل سایت

بر روی سرورها نرم افزار های مختلفی نصب می شود که با استفاده از آنها میتوانید ایمیل های اختصاصی سایت خود را کنترل و مدیریت نمایید. اگر شما بر روی سایت خود یک ایمیل اختصاصی مثلا info ایجاد کرده و با استفاده از آن با مخاطبان خود در ارتباط هستید برای چک کردن آن ایمیل دو راه دارید:

 1. اول اینکه ایمیل های دریافتی ایمیل خود را به یه آدرس ایمیل دیگر مثلا جیمیل یا یاهو و ... فوروارد نمایید. در این حالت هر ایمیلی که برای ایمیل های اختصاصی سایت شما ارسال شود به ایمیل شخصی شما ارسال می شود و میتوانید آن را مشاهده و به آنها پاسخ دهید.
 2. دوم اینکه از طریق نرم افزار ایمیل نصب شده بر روی سرور ایمیل های خود را مشاهده و به آنها پاسخ دهید.

در این راهنما روش دوم را شرح خواهیم داد تا بتوانید به سرویس ایمیل سایت خود دسترسی داشته باشید.

بر روی سرورهای لینوکس وب2 نرم افزار roundcube نصب شده است.برای ورود به صندوق ایمیل خود باید عبارت roundcube را در انتهای آدرس وب سایت خود تایپ نمایید. به شکل زیر:

http://www.web-2.ir/roundcube/

با وارد نمودن این لینک در آدرس بار مرورگر خود صفحه مربوط به نرم افزار مدیریت ایمیل شما باز خواهد شد که باید با وارد نمودن آدرس ایمیل و رمز ورود خود وارد محیط نرم افزار شوید.

تغییر رمز ایمیل و یا ایجاد ایمیل های اختصاصی برای سایت فقط از طریق کنترل پنل هاستینگ خود که در حال حاظر در سرورهای وب2 دایرکت ادمین و در سایر شرکت ها ممکن است cpanel یا plesk باشد ایجاد و تغییر دهید.

پس از وارد نمودن آدرس ایمیل و رمز ورود میتوانید به صندوق ایمیل خود دسترسی داشته و ایمیل های دریافت شده را مشاهده و به آنها پاسخ دهید.

در صورتی که مشتری وب 2 هستید با ورود به سامانه پشتیبانی در این لینک میتوانید به کنترل پنل هاستینگ خود دسترسی داشته باشید.

پشت صحنه لایک ها، اشتراک گذاری ها و کامنت ها در شبکه اجتماعی فیسبوک و دلایل روانشناسی آنها

دوست‌تان، عکس بیرون رفتنش با خانواده‌ی همسرش را در فیس‌بوک گذاشته. همسایه‌‌تان، لباس‌هایی مثل شخصیت‌های کمیک پوشیده و از صورت گریم شده‌اش، عکسی در فیس‌بوک قرار داده. با اقوام به مسافرت رفته‌اید و خیلی‌هایشان زودتر از شما تصاویر سفر را در فیس‌بوک گذاشته‌اند.

هر کدام از این‌ها را که دوست داشته باشید، لایک خواهید کرد و گاهی این کار را تمام روز ادامه می‌دهید. ساعت‌ها و ساعت‌ها پشت میز کامپیوتر نشسته‌اید و به لایک کردن این عکس و آن مطلب مشغول هستید.

facebook

چرا؟ می‌پرسید چرا فعالیت‌هایی که در فیس‌بوک دارید را انجام می‌دهید؟ چرا با دخالت فیس‌بوک، شیوه‌ی زندگی بشر به این شکل درآمده؟

تحقیقات نشان داده‌اند که لایک کردن، این واحد اعتباربخشی مجازی در روابط آنلاین، حس تعامل و دخیل بودن را به انسان می‌دهد. و مطمئن باشید که فیس‌بوک این را به خوبی می‌داند و از آن به زیرکی بهره می‌برد.

لایک کردن مطالب در فیس‌بوک، در واقع نشان می‌دهد که شما شخص تعامل‌جویی هستید که مایل به برقراری رابطه با بازه‌ی دوستان و آشنایان خود هستید. لایک کردن، حداقل در فیس‌بوک، چنین به نظر می‌رسد.

شاید هم، لایک کردن نشان می‌دهد که برای کامنت گذاشتن، تنبلی می‌کنید. لایک در واقع نسخه‌ی مجازی سر تکان دادن یا انگشت شست بالا بردن است. وقتی مطالب یک برند خاص را در فیس‌بوک لایک می‌کنید، حواس شما متمرکز می‌شود بر روی آن برند. گاهی حتی به دنبال کسب تخفیف یا کوپن‌های هدیه هستید. به این می‌گویید خودخواهی؟ نه! ما به این می‌گوییم زرنگی.

اما، در نهایت چه چیزی باعث لایک کردن و کامنت گذاشتن ما می‌شود؟ چه چیزی ما را به این همه لایک کردن‌های پیاپی ترغیب می‌کند و در عکس‌ها و مطالب دیگران چه می‌بینیم که ما را وادار به لایک کردن می‌کند. آیا فرمولی برای این دیوانگی مجازی وجود دارد؟ بله. بسیاری افراد از جمله بازاریابان، محققان، روان‌شناسان  و وبلاگ‌نویس‌ها، چنین می‌اندیشند. و نظریه‌های بسیاری در این زمینه منتشر کرده‌اند.

وب‌سایت Entrepreneur و نیل پاتل که موسس و مدیرعامل CrazyEgg،  HelloBar و KISSmetric است، نظریات و تئوری‌های موجود در این رابطه را در این اینفوگرافیک روشنگرانه، گردآوری کرده است. اگر شما شرکتی را اداره می‌کنید و برای آن صفحه‌ای در فیس‌بوک دارید، این اینفوگرافیک به کارتان می‌آید. یا حتی اگر از فیس‌بوک فقط محض تفریح و سرگرمی هم استفاده می‌کنید، باز هم این اینفوگرافیک را از دست ندهید.

پشت صحنه لایک ها، اشتراک گذاری ها و کامنت ها در شبکه اجتماعی فیسبوک و دلایل روانشناسی آنها

منبع تایپوگرافی : زومیت

جلوگیری از هک مودم adsl

جلوگیری از هک مودم adsl

جلوگیری از هک مودم adsl

تقریبا در هر خانه ای یک مودم adsl برای ارتباط با اینترنت وجود دارد. از طرفی همه کاربران از اتمام سریع ترافیک اینترنت خود شاکی هستند. برای جلوگیری از هک مودم و هک شبکه اینترنت خانگی خود میتوانید با انجام کارهای زیر را امنیت شبکه خود را افزایش دهید.

 • از بکارگیری مودم‌های بی اسم و نشان عرضه شده بدست شرکت های اینترنتی پرهیز کنید

شماری از ISP‌ها مودم‌هایی را به کاربران عرضه می‌کنند که نام و آیت ندارند. این مودم‌ها از نظر امنیتی در مقایسه با مودم‌هایی که در بازار موجود بوده و بصورت مستقیم توسط عرضه کننده ارائه می‌شوند، ضعیف‌تر هستند. معمولا این مودم‌ها از فریمورهای قدیمی‌تری کاربرد می‌کنند که حائز روزنه‌های متعددی هستند، از این‌رو رهنمود می‌شود کاربران خود یک گزینه‌ی مناسب و معتبر را گزینش کرده و خریداری کنند.

 

 • عوض کردن رمز عبور قبل فرض ورود به تنظیمات

 تمام مودم‌های عرضه شده به بازار از یک رمز عبور پیش فرض برای ورود به تنظیمات بهره می‌برند که اغلب نیز تغییری در آن نداده و کماکان از آن کاربرد می‌کنند؛ همین موضوع مایه شده الی رمز عبور پیش فرض دستمایه‌ی نفوذهای بسیاری از سوی هکرها باشد. پس از راه‌اندازی مودم، اولین کاری که باید کرد، عوض کردن رمز عبور پیش فرض برای ورود به تنظیمات است.

 • قطع دسترسی به تنظیمات مودم از طریق اینترنت

برای بیشتر کاربران دسترسی تنظیمات مودم از طریق اینترنت و بیرون از شبکه‌ی داخلی مودم غیرضروری و بدون کاربرد است، از این‌رو یگانه از اصلی‌ترین اقداماتی که باید اتمام داد، قطع دسترسی به تنظیمات مودم از راه اینترنت یا غیرفعال کردن Remote Management است. چنانچه هستی چنین قابلیتی بایسته باشد، می‌توان با راه‌اندازی VPN یا (ٰVirtual Private Network) کانالی امن برای دسترسی به شبکه‌ی درونی و همچنین تنظیمات مبتنی بر وب مودم برپایی کرد.

 

 • محدود کردن IP‌های تو شبکه که می‌توانند به تنظیمات مودم دسترسی داشته باشند

در صورتی که مودم یا روتر شما چنین امکانی را داشته باشد، بهتر است دسترسی به تنظیمات مودم را از یک IP ویژه فراهم کنید که توسط DHCP به گجت‌های متصل شده به مودم گزین کردن داده نمی‌شود. برای نمونه در سررسید تنظیمات مودم خود، DHCP یا Dynamic Host Configuration Protocol را به گونه‌ای تنظیم کنید لغایت از رنج ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰ لغایت ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۰۰ اقدام به گزین کردن IP کند و برای دسترسی به تنظیمات مودم نیز تنها ۱۹۲.۱۶۸.۱۰.۵ قادربه دسترسی به مودم باشد. با توجه به اینکه IP مورد نظر به چهره اتوماتیک به هیچ گجتی اختصاص داده نمی‌شود، از این‌رو باید برای دسترسی به تنظیمات مودم، بصورت دستی IP را وارد کرد که عدم اطلاع متعلق به امکان نفوذ به تنظیمات را برای هر کسی که می‌خواهد به سیستم نفوذ کند، نشدنی-ناشدنی می‌کند.

 

 • دسترسی HTTPS به مودم را در چهره امکان فعال کرده و در زمان اتمام کار، حتما لاگ اوت کنید

 در موعد استفاده از مرورگر برای ورود به تنظیمات مودم بهتر است از حالت incognito یا private برای تغییر در تنظیمات کاربرد کنید تا ردپایی را در مرورگر خود نظیر کوکی باقی نگذارید. در ضمن الی کران امکان کوشش کنید تا اسم کاربری و رمزعبور تنظیمات مودم را نیز ذخیره نکنید.

 

 • آدرس IP دسترسی به تنظیمات مودم را تغییر دهید

تمام مودم‌های موجود در بازار دارای آدرسی پیش فرض برای ورود به بخش تنظیمات هستند که معمولا آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ می‌شود. برای درمان امنیت می‌توان در زمان تنظیمات، آدرس پیش فرض دسترسی به تنظیمات مودم را نیز تغییر داد.

 

 • از یک رمزعبور پیچیده برای وای-فای و بهترین پروتکل ممکن کاربرد کنید

WPA2 یا Wi-Fi Protected Access II بهترین پروتکل انتخابی در برابر WPA و WEP است که تا به حال بارها شاهد نفوذ هکرها در مودم‌هایی بوده‌ایم که از این پروتکل‌ها کاربرد می‌کنند. چنانچه مودم شما این امکان را دارد الی شبکه‌ی وای-فای موسوم به Guest برپایی کنید، بعد حتما از این گزینه استفاده کنید. ضمنا شبکه‌ی مخصوص مهمان‌ها نیز باید با یک رمزعبور و پروتکل WPA2 محافظت شود. این کار بدین منظور سپریدن می‌شود تا افرادی غیر از شما از این کانال به شبکه‌ی شما متصل شوند الی در صورت وجود بدافزار در گجت‌هایشان، نتوانند در شبکه‌ی شما تغییری ایجاد کنند.

 

 • قابلیت WPS را غیرفعال کنید

WPS را باید یگانه از قابلیت‌هایی خواند که به ندرت مورد کاربرد قرار می‌گیرد. WPS از طریق کلید فیزیکی تعبیه شده در پشت یا ذیل مودم یا از راه عبارتی که ذیل مودم نوشته شده، امکان برقراری ارتباط با گونه ها گجت‌ها را بدون دربایستن به وارد کردن رمز عبور فراهم می‌کند. WPS را باید یکی از شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین نقاط ضعفی خواند که در سال‌های بازپسین بسیاری از مودم‌ها با آن دست به گریبان بوده و از این‌رو باعث هک شدن وای-فای شماری از کاربران شده‌اند. برای اینکه خیالمان از بابت این موضوع راحت باشد بهتر است در صورتی که از WPS‌ پشتیبانی می‌شود، این قابلیت غیرفعال باشد.

 

 • دسترسی به سرویس‌های مودم را از راه اینترنت اندک کنید

روی مودم‌ها و روترها سرویس‌هایی وجود دارند که احتمالاً هیچ وقت از آن‌ها استفاده نکنید. برای مثال می‌توان به Telnet، UPnP (Universal Plug and Play)، SSH (Secure Shell) و HNAP (Home Network Administration Protocol) اشاره کرد که بهتر است دسترسی آن‌ها از راه اینترنت قطع شود. با به کارگیری سرویس‌هایی نظیر Shield Up می‌توانید با اطلاع از IP مودم پورت‌های مفتوح مودم خود را باره بررسی پیمان داده و حتی سرویس UOnP مودم خود را بصورت جداگانه اسکن کنید.

 

 • فریمور مودم خود را بروز نگه دارید

شماری از مودم‌ها امکان بروزرسانی اتوماتیک فریمور را در پسندیدن کاربران پیمان می‌دهند، حال آنکه شماری از مودم‌ها این قابلیت را بصورت چک کردن دستی برای کاربران شدنی می‌کنند. چنانچه مودم شما هیچ یک از قابلیت‌های اشاره شده را نداشت، می‌توانید بصورت دستی در سایت تولیدکننده‌ی مودم خود با به کارگیری نام و مدل مودم، به جستجوی فریمور دستگاه خود بپردازید. در صورتی که علاقه دارید لغایت شرایط ویژه‌تر و تنظیمات تخصصی‌‌تری را برای بالا بردن امنیت در مودم یا روتر خود به شغل برید، می‌توانید مواردی را که در پیوسته اشاره می‌کنیم نیز مورد پروا قرار دهید.

 

 • تقسیم بندی شبکه یا VLAN بندی

شماری از روترهای عرضه شده به بازار این قابلیت را در پسندیدن کاربران قرار می‌دهند الی VLAN (Virtual Local area networls) مختلفی را در شبکه‌ی درونی تعریف کنند. با به کارگیری VLAN‌ می‌توانید گروه کاربران یا گجت‌های خاصی را مقرر به استفاده از یک شبکه‌ی خاص کنید. برای نمونه با توجه به اینکه گجت‌های مرتبط با اینترنت اشیا هنوز در نخست مسیر بوده و باگ‌های زیادی دارند، از این‌رو می‌توانید VLAN خاصی را برای پیوستگی این گجت‌ها گزین کردن دهید. در ضمن امکان استفاده از این قابلیت در جهت اختصاص یک شبکه‌ی خاص برای پیوستگی گوشی‌های هوشمند نیز هستی دارد. با پروا به اینکه بسیاری از گجت‌های اینترنت اشیا قابلیت کنترل از راه گوشی هوشمند را نیز دارند، با استفاده از VLAN بندی این ارتباط از طریق شبکه‌ی داخلی برپا نشده و از طریق اینترنت ارتباط برپا می‌شود.

 

 • مک پالایه یا دسترسی با استفاده از آدرس فیزیکی

اغلب مودم‌های موجود در بازار از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از قابلیت مک پالایه تنها گجت‌هایی می‌توانند بعد از وارد کردن رمز عبور وایرلس از اینترنت استفاده کنند که آدرس فیزیکی کارت شبکه‌ی گجت آن‌ها در لیست تقدیر مک پالایه مودم ثبت شده باشد، از این جهت چنانچه رمز عبور شبکه‌ی بی‌سیم نیز هک شده باشد، هیچ گجتی قادر به استفاده از اینترنت و پیوندیدن به مودم نخواهد بود.

 

 • استفاده از پورت فورواردینگ به اتفاق با پالایه IP

در صورتی که سرویس‌هایی روی رایانه‌هایی دارید که باید از اینترنت به آن‌ها دسترسی داشته باشید، باید از پورت فورواردینگ کاربرد کنید. بسیاری از نرم‌افزار‌ها سعی می‌کنند لغایت پورت‌هایی را با به کارگیری UPnP در روتر بصورت اتوماتیک برپایی کنند که این روش دائم امن نیست. در صورتی که UPnP روی مودم غیرفعال باشد، باید رول‌های باره نظر را بصورت دستی در روتر وارد کرد. برای این کار باید IP منبع را به پورتی اختصاص داد الی از طریق آن بتوان به یک سرویس تو شبکه دسترسی پیدا کرد. برای نمونه در صورتی که می‌خواهید به FTP Server کامپیوتر خود در خانه دسترسی داشته باشید، می‌توانید یک رول برای Port Forwarding در روتر برای پورت ۲۱ ایجاد کنید و اجازه‌ی دسترسی را تنها برای IPهای محل کار خود صادر کنید.

 

 • استفاده از فریمورهای شخصی شده به جای فریمورهای استاندارد کارخانه‌ای

 

علاوه بر فریمورهایی که کمپانی‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند بصورت قبل فرض منتشر می‌کنند، می‌توان از فریمورهای شخصی سازی شده‌ای نیز کاربرد کرد که مبتنی بر لینوکس هستند. از جمله‌ی این فریمورها می‌توان OpenWRT، DD-WRT و Asuswrt-Merlin اشاره کرد که جزو محبوب‌ترین فریمورهای شخصی سازی شده برای مودم‌ها و روترها هستند. این فریمورها معمولا قابلیت‌های اکثریت را در پسندیدن کاربران قرار می‌دهند، همچنین توسعه دهندگان این فریمورها روزنه‌های امنیتی را با سرعت بیشتری رفع کرده و از این‌رو دشواری ها سیستم خیلی سریع‌تر حل می‌شود. با توجه به اینکه بیشتر علاقمندان به سراغ چنین فریمورهایی می‌روند، از این‌رو به انگیزه محدود بودن به کارگیری این فریمورها، بخت اتمام حملات برعلیه کاربرانی که از این فریمورها روی مودم‌های خود کاربرد می‌کنند نیز کمتر است. البته باید به این نکته توجه داشت که استفاده از فریمورهای شخصی شده نیازمند داشتن اطلاعات فنی است الی بتوان به راستی اقدام به لود و نصب فریمور کرد.

 

اگر تجربه ای در خصوص هک شدن مودم خود داشته اید آن را در بخش نظرات با سایر کاربران در میان بگذارید

مگاپیکسل

هر چه مگاپیکسل دوربین موبایل بالا تر باشد ، دوربین بهتر است؟

هر چه مگاپیکسل دوربین موبایل بالا تر باشد ، دوربین بهتر است؟

 

 

 


عبارت «هرچه بیشتر، بهتر» عبارتی است که در بیشتر مواقع صادق است؛ مثلا هشت گیگابایت بهتر از چهارگیگابایت است، باتری 3000 میلی‌آمپری بهتر از 2000 میلی‌آمپری است، صفحه‌نمایش بزرگ‌تر بهتر از صفحه‌نمایش کوچک‌تر است، اما آیا در دنیای تکنولوژی همیشه بیشتر بودن به‌معنای بهتر بودن است؟
به‌عنوان مثال آیا هرچه عدد مگاپیکسل در دوربین‌ها‌ی موبایل بیشتر باشد، کیفیت عکس‌ها بالاتر می‌رود؟ یا به‌عبارت ساده‌تر آیا دوربین دوازده مگاپیکسلی بهتر از دوربین هشت مگاپیکسلی است یا این فقط یک تکنیک تجاری برای فروش بیشتر است؟ برای بررسی موضوع بهتر است ابتدا نگاهی به تعریف مگاپیکسل بیندازیم.

** مگاپیکسل چیست؟
عکس‌های دیجیتالی از هزاران پیکسل تشکیل شده‌اند که در کنار هم تصویر را تشکیل می‌دهند. به این ترتیب یک مگا‌پیکسل به معنای آن است که دوربین شما قادر به ثبت یک میلیون پیکسل در هر تصویر است، بنابراین دوازده مگاپیکسل به معنای امکان ثبت دوازده میلیون پیکسل در هر تصویر است.
حال سوال این است که اصولا برای داشتن یک عکس خوب به چند مگاپیکسل نیاز داریم؟
پاسخ به این سوال به کاربرد عکس بستگی دارد، اگر می‌خواهید عکس مورد نظر را در کامپیوتر خود ذخیره کرده و آن را ببینید یا اگر قصد دارید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید به یک تا سه مگاپیکسل نیاز دارید؛ با توجه به اینکه اغلب مانیتورها فقط توانایی نمایش یک میلیون پیکسل (یا یک مگاپیکسل) را دارند.
اما اگر می‌خواهید عکس خود را در اندازه 25×20 سانتیمتر چاپ کنید، به دوربینی پنج مگاپیکسلی و برای چاپ عکس در سایزهای 36 ×30 و بزرگ‌تر به هفت مگاپیکسل احتیاج خواهید داشت.

** کاربرد مگاپیکسل چیست؟
کاربرد مهم مگاپیکسل در نشان دادن جزییات و همچنین کراپ کردن تصاویر است، حالتی را در نظر بگیرید که سوژه عکاسی شما در موقعیت مناسبی از تصویر قرار ندارد، دوربین با مگاپیکسل بالا با ایجاد فضای کافی این امکان را به شما می‌دهد تا عکس مورد نظر را اصلاح کنید یا زمانی که عکس شاهکاری گرفته‌اید و تمایل دارید آن را تا جایی که امکان دارد بزرگ کرده و چاپ کنید، در اینجا با مگاپیکسل بالا می‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید.
توجه داشته باشید که در این موارد نیز نیازی به بیش از هشت مگاپیکسل نخواهید داشت، پس با این تفاسیر تلاش کمپانی‌ها‌ برای بالا بردن عدد مگاپیکسل در دوربین گوشی‌ها‌ی جدید خود برای چیست؟
حقیقت تلخ این است که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند هرگز به شما نخواهند گفت که بالا بودن عدد مگاپیکسل به‌تنهایی تاثیری در بهبود کیفیت تصاویر نخواهد داشت، بلکه در مواردی باعث کاهش کیفیت آنها نیز می‌شود. کمپانی‌ها‌ با بالا بردن تعداد مگاپیکسل به‌کار رفته در سنسورها وانمود می‌کنند که دوربین‌ها‌ی پیشرفته‌تری در گوشی‌ها‌ی جدید خود به‌کار برده‌اند. آنها با کوچک کردن اندازه پیکسل‌ها تلاش می‌کنند تعداد بیشتری از آنها را در سنسورهای کوچک جای دهند و مصرف‌کنندگان نیز قانع می‌شوند که دوربین جدید نسبت به قبلی با پیشرفت جدی رو‌به‌رو شده است. این اتفاقی است که در گوشی‌ها‌ی مدرن امروزی رخ داده و به تولید اسمارت‌فون‌هایی با دوربین اصلی 20 مگاپیکسلی منجر شده است.
برای درک بهتر حالت ثابت ماندن سایز سنسور و افزایش تعداد پیکسل‌ها، مثال معروفی وجود دارد. مثلا اتاقی (سنسور) ظرفیت ده نفر (پیکسل) را دارد و ما همان ده نفر را در اتاق جای داده‌ایم. حال اگر این تعداد را به بیست نفر افزایش می‌دهیم کار دشوارتر می‌شود و اگر تعداد افراد را به سی نفر برسانیم امکان نفس کشیدن هم از بین می‌رود. در دوربین‌ها‌ نیز در اغلب مواقع تراکم بیش از اندازه پیکسل‌ها باعث ایجاد نویز و کاهش کیفیت تصاویر می‌شود.
اما آنچه به واقع کیفیت یک دوربین را تعیین می‌کند تعداد پیکسل‌ها نیست، بلکه اندازه آنهاست. هرچه اندازه پیکسل‌ها بزرگ‌تر باشد توانایی آنها در جذب نور بالاتر می‌رود و جذب نور بیشتر نیز به‌نوبه خود باعث افزایش کیفیت تصویر می‌شود. در یک دوربین خوب تعداد پیکسل‌ها با اندازه سنسور هماهنگی دارد. مثلا شرکت اپل توانست در آیفون 5S با بزرگ‌تر کردن پانزده درصدی سنسور، تعداد پیکسل‌ها را در دوربین گوشی خود ثابت نگاه دارد و اندازه آنها را از 1.4 میکرومتر به 1.5 میکرومتر افزایش دهد. این شرکت معتقد است افزایش اندازه پیکسل و سنسور تغییر عمده‌ای در کاهش نویز و افزایش حساسیت دوربین در نور کم ایجاد می‌کند و می‌توان به وضوح برتری این دوربین را نسبت به گوشی‌ها‌ با مگاپیکسل بالا دریافت.
به‌طور خلاصه ثبت یک عکس خوب به جنس و سایز لنز به‌کار رفته در دوربین اصلی، حسگر نور، سخت‌افزار پردازش تصویر و نرم‌افزاری که بین این اجزا ارتباط و هماهنگی برقرار می‌کند، بستگی دارد.

** چرا سنسور دوربین اهمیت دارد؟
هم عکاسان آماتور و هم عکاسان حرفه‌ای؛ هردو بر سر اینکه سنسور نور جزو مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده دوربین در ثبت یک عکس باکیفیت است اتفاق نظر دارند. کلیدی بودن این عنصر از این جهت است که وظیفه دریافت نور و ثبت آن بر عهده این قسمت از دوربین است، به‌طوری که اگر نوری وارد سنسور نشود هیچ عکسی هم نخواهیم داشت.
وقتی که نور از لنز دوربین عبور می‌کند به طرف سنسور هدایت می‌شود. همزمان با ورود نور به سنسور تمامی اطلاعات مورد نیاز نیز دریافت می‌شود و به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شوند و در اختیار پردازنده تصویر قرار می‌گیرند و پس از پردازش، تصویر نهایی ایجاد می‌شود.
نقش سنسور به‌قدری حیاتی است که اگر این قطعه از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، دیگر اهمیتی ندارد که چه تعداد پیکسل در آن به‌کار رفته است و این یعنی حتی عدد مگاپیکسل بالا نیز مشكلي را حل نمي‌كند؛ بنابراین کیفیت عکس به سایز سنسور، اندازه و تعداد پیکسل‌ها بستگی دارد.

** چرا مشکل حل نمی‌شود؟
از اینجا می‌توان دریافت که چرا بعضی از دوربین‌ها‌ی هشت مگاپیکسلی نسبت به دوربین‌ها‌ی ۱۳ یا حتی ۱۶ مگاپیکسلی برتری دارند و به اهمیت رابطه تعداد پیکسل‌ها‌ و اندازه فیزیکی حسگر نور پی برد. حال سوال این است که چرا کمپانی‌ها‌ با افزودن براندازه سنسور مشکل را به‌راحتی برطرف نمی‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت به‌دلیل تمایل روزافزون مصرف‌کنندگان به داشتن گوشی‌های سبک‌تر و باریک‌تر افزایش اندازه سنسور کار ساده‌ای نیست، اما در عوض بالابردن عدد مگاپیکسل چندان پیچیده به‌نظر نمی‌رسد و این دلیل روی‌آوردن شرکت‌ها به استفاده از پیکسل‌های بیشتر در سنسور و جلب نظر مشتری‌ها است.
بنابراین امروزه توجه به میزان مگاپیکسل برای تعیین کیفیت دوربین گوشی‌ها‌ی هوشمند کار عاقلانه‌ای به‌نظر نمی‌رسد. برای انجام یک انتخاب مناسب باید به مجموعه‌ای از فاکتورها توجه داشت. اما از آنجا که بیشتر شرکت‌ها‌ مشخصات سخت‌افزاری دستگاه خود را منتشر نمی‌کنند و اگر هم منتشر کنند به دلیل دربرداشتن اطلاعات فنی ممکن است برای همگان قابل درک نباشد، برای تهیه یک گوشی با دوربین دلخواه، بهتر است به بررسی عکس‌هایی که توسط دوربین گوشی ثبت‌شده، پرداخت.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخخش نظرات اعلام نمایید .

امنیت اطلاعات بانکی در خرید اینترنتی

حفظ امنیت اطلاعات کارت های بانکی هنگام خرید اینترنتی

حفظ امنیت اطلاعات کارت های بانکی هنگام خرید اینترنتی

 

 

 

این روزها روشهای زیادی برای خرید از اینترنت وجود دارد یکی از این روش ها خرید از طریق کارت های عابربانک است. خرید از طریق عابربانک مزایای زیادی دارد ولی در کنار این مزایا خطراتی را نیز برای کاربرانی که آگاهی کافی از موارد امنیتی در رابطه با این موضوع ندارند ایجاد می کند . کی از خطرات جدی در خرید و فروش آنلاین، لو رفتن شماره کارت های اعتباری و رمز عبور آنها است که سالانه میلیونها دلار خسارت به بانکها و دارندگان کارت ها وارد می آورد.

تشخیص سایت های جعلی
یکی از روش های متداول سرقت اطلاعات تقلید از وب‌سایت‌های معتبر و فریب خریداران است. درحقیقت کلاهبرداران اینترنتی اطلاعات حساب کاربران را از طریق ایجاد وب‌سایت‌هایی به ظاهر حرفه‌ای که از شرکت های قانونی تقلید کرده‌اند، به سرقت می برند. واضح است که هوشیاری کاربران می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.
خریداران باید از طریق تایپ آدرس وب سایتی که می خواهند از آن خرید کنند به سایت وارد شوند و از وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری خود در صفحاتی که از طریق لینک های مشکوک به آنها وارد شده اند، خودداری کنند.

قابلیت اعتماد طرفین
در معاملات آنلاین، فروشندگان باید به مشتریان خود انتخاب‌های مطمئن و راحتی را برای نحوه پرداخت ارایه دهند، به طوری که بهترین نتیجه را برای مشتری و واحد تجاری در بر داشته باشد. از جمله روشهای متداول پرداخت می توان به پرداخت وجه به صورت آنلاین اشاره کرد.

یکی دیگر از مواردی که منجر به سرقت اطلاعات کارت های اعتباری می شود، مربوط به عدم رعایت نکات ایمنی توسط فروشندگان است.
زمانی که تراکنش معامله به صورت باز و بدون امنیت و رمزگذاری مناسب به اینترنت ارسال می شود، هکر ها می توانند با استراق سمع این تراکنش به اطلاعات حساسی همچون شماره کارت های اعتباری و رمز عبور آنها دسترسی پیدا کنند.
به همین دلیل فروشندگان در دنیای مجازی باید اصول امنیتی را کاملاً رعایت کنند که یکی از آنها رمزنگاری اطلاعات حساس مشتریان است.
رمزنگاری (Encryption) فرآیند تبدیل اطلاعات برای تغییر شکل آن به صورت غیر قابل فهم برای همه بجز برای گیرنده اطلاعات می باشد که زمینه سلامت و پوشش مورد نیاز تجارت الکترونیک را برای اطلاعات رد و بدل شده فراهم می آورد.

استفاده ازچندین کارت بانکی

اگر شما از چندین کارت بانکی استفاده می کنید هیچوقت تمامی کارت های اعتباری خود را به یک رمز خاص تخصیص ندهید می توانید برای هر کارت یک رمزجداگانه استفاده کنید. اگر قادر به خاطرسپردن اطلاعات هر یک از کارت ها نیستید اطلاعات آنها را در یک فایل متنی قراردهید اما توجه کنید که اطلاعات را بصورتی که فقط خود از آن مطلع هستید ذخیره کنید .مثلا رمزهای عبور را بصورت مورب یا عمودی تایپ کنید. اگراطلاعات کارت بانکی خود را در گوشی هوشمند خود ثبت می کنید توجه کنید که فایل متنی خود از امنیت بالایی برخودار باشد می توانید از نرم افزارهای رمزگذاری بر روی فایل متنی استفاده کنید.

فقط در سایت های امن اطلاعات کارت اعتباری خود را وارد کنید.

در آدرس بار مرورگر زمانی که می خواهید اطلاعات بانکی کارت خود از جمله رمز عبور را وارد کنید توجه کنید که از ویژگی HTTPS استفاده گردد . این گواهی امنیت دیجیتال برای ردوبدل کردن اطلاعات بین بانکی است.پس توجه داشته باشید که حرف S در انتهای HTTP وجود داشته باشد.

تنظیمات مرورگر خود را بررسی کنید

در مرورگر نیز توجه داشته باشید که تنظیمات ذخیره فرم های ثبت نامی و ذخیره سازی نام و کارت اعتباری شما انجام نگیرد زیرا با استفاده از کوکی های مرورگر نیز میتوان به اطلاعات کارت بانکی دست یافت.

 

هنگامی که مرورگر درخواست ذخیره رمزعبور می کند آن را بصورت منفی پاسخ دهید. بخصوص اگر در اماکن عمومی مانند کافی نت ها در حال خرید اینترنتی هستید.

 

سایت های منقضی شده
یکی دیگر از خطراتی که خریداران اینترنتی را تهدید می کند، خرید از فروشگاه هایی است که عملاً مدتهاست غیرفعال شده اند ولی وب سایت آنها همچنان در فضای اینترنت موجود است و یا خرید کالاهایی است که متفاوت از کالای ادعا شده در فروشگاه های آنلاین هستند. در این مورد هم عامل تأثیرگذار در کاهش خطر، هوشیاری خریداران است.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظرات اعلام نمایید .

جلوگیری از خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

روش هایی برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

روش هایی برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

 

 

 

همان طور که جسم و بدن انسان احتیاج به ورزش و تحرک دارد، چشم‌های انسان نیز نیاز به آن دارند تا فرد با تقویت عضلات آنها ، میدان دید بیشتری کسب کرده و کمتر در معرض ضعف بینایی قرار گیرد و آسیب کمتری به آنها برساند .


به گزارش خبر گزاران ، مرضیه کلانتری، متخصص چشم در گفتگو با خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران گفت: اگرچه کار با کامپیوتر موجب خستگی چشم‌ها می‌شود ولی با افزایش سن، بینایی تحت تأثیر قرار گرفته و قدرت انطباق کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: بنابراین افزایش قدرت عضلات تشکیل‌دهنده‌ی چشم برای تقویت بینایی اهمیت زیادی پیدا می‌کند که انجام روزانه یکسری تمرینات خستگی چشم را کاهش داده و پیرچشمی را به تعویق می‌اندازد.افرادی که روزانه مدت زمان زیادی با رایانه کار می کنند باید با ورزش از چشم هایشان محافظت کنند.

کلانتری در خصوص تمرینات چشمی گفت: برخی از تمرین‌ها و به اصطلاح ورزش‌هایی اعم از حرکت دادن چشم، بالا و پایین کردن چشم به چپ و راست و برعکس، قرار دادن یک مداد در روبروی خود و به آهستگی به نوک بینی خود نزدیک کردن و بستن چشم‌ها به مدت سه تا 5 ثانیه به طوری که روزانه هفت الی هشت مرتبه انجام شود، می‌تواند در این امر مؤثر باشد.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظرات اعلام نمایید .

نکاتی مهم قبل از خرید موبایل

قبل از خرید موبایل حتمأ این مطلب را بخوانید

قبل از خرید گوشی هوشمند حتمأ این مطلب را بخوانید

 

نکاتی مهم قبل از خرید موبایل

 


اگر اولین با است که می خواهید یک گوشی هوشمند داشته باشید و به آن نیاز دارید و یا قصد خرید تلفن همراه دارید و یا می‌خواهید از یک تلفن جدیدتر و کارآمدتر استفاده کنید، لازم است که بدانید از تلفن همراه جدیدتان چه می‌خواهید . برای آشنایی با این اطلاعات پیشنهاد میکنیم این مطلب را تا انتها ادامه دهید .
به گزارش خبر گزاران ، در حال حاضر گزینه‌های متنوعی از تلفن‌های هوشمند با قابلیت‌ها و برندهای مختلف در بازار فروخته می‌شود که ممکن است خدمات تقریبا یکسانی ارایه کنند اما عملکرد هر یک در ارائه این خدمات متفاوت است. بنابراین لازم است خریداران برای انتخاب تلفن همراه مناسب به ویژگی‌هایی توجه کنند که برای آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است. توصیه‌های زیر که در سایت digitaltrends آورده شده است، می‌تواند به انتخاب بهترین تلفن همراه هوشمند کمک کند. ۱.از یک موبایل چه می خواهید؟
یک تلفن همراه با صفحه نمایش بزرگ، متوسط و یا با کی‌بورد فیزیکی احتیاج دارید؟ برایتان دوربین موبایل اهمیت دارد یا قابلیتهای اتصال آن مهم‌تر است ؟ تصمیم شما در این مرحله در مورد اینکه دقیقا کدام یک از قابلیتهای تلفن همراه کاربرد بیشتری برایتان دارد و از اهمیت بیشتری برخوردار است، می تواند تعیین کند که باید به سراغ چه مدل و یا برندی بروید. ۲.سیستم عامل مورد نظرتان را انتخاب کنید
در حال حاضر چهار سیستم عامل اندورید، بلک بری، iOS و ویندوز تلفن برای تلفنهای همراه هوشمند طراحی شده است. اندروید: از سوی شرکت گوگل طراحی و روی اکثر تلفنهای هوشمند جدید نصب شده است. سیستم عامل اندروید به یک برنامه قدرتمند به نام گوگل پلی (google play) مجهز است که می توان از طریق آن به تمامی برنامه‌های اندرویدی دسترسی پیدا کرد. این برنامه از نظر ظاهری شباهتی به iOS دارد با این تفاوت که این سیستم عامل دارای ابزارها و برنامه‌هایی است که می‌توان آنها را برروی صفحه نمایش اصلی شخصی سازی کرد؛ مانند برنامه آب و هوا. با توجه به اینکه اندروید یک نرم افزار open source (می توان در کد منبع آن‌ها تغییر ایجاد کرد) است، شرکتهایی مانند سامسونگ و اچ تی سی می توانند به دلخواه خود در آن تغییراتی را ایجاد کنند که این تغییرات همیشه به نفع کاربران تمام نمی‌شود. بلک بری: اگر علاقه چندانی به کی‌بوردهای لمسی ندارید و ترجیح می‌دهید از یک کی‌بورد فیزیکی برای نوشتن متن پیامک استفاده کنید یا اینکه صفحه نمایش کوچک‌تر برایتان مناسب‌تر است موبایلهای بلک بری که سیستم عامل همین برند نیز روی آنها نصب شده است می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. این برند تلفن همراه از سوی یک شرکت کانادایی طراحی شد و توانست در ابتدای ورودش به بازار رقابت موبایلها تحولی در تکنولوژی تلفن های هوشمند به وجود آورد اما در سالهای اخیر با مشکلاتی در زمینه فروش مواجه شده است. بیشتر تلفن‌های همراهی که با سیستم عامل بلک بری طراحی شده‌اند از قدرت پردازش کندتر و امکانات کمتری نسبت به آنچه که اندروید و iOS به کاربرانشان ارائه می‌دهند برخوردارند. iOS: تلفن‌های هوشمند آیفون تنها گوشی‌هایی هستند که سیستم عامل iOS روی آنها نصب شده است و اپل که طراح این نرم افزار است تصمیم دارد به انحصاری بودن این سیستم عامل ادامه دهد. نرم‌افزار iOS که نزدیک به شش سال است وارد بازار نرم افزارهای موبایلی شده است علاوه بر اینکه توانسته از همان ابتدا تحولی را در دنیای این نرم افزارها به وجود آورد بلکه از استاندارد تمام نرم افزارهای دیگر یک سر و گردن بالاتر است. اگر قبلا از دستگاه‌های ساخت این شرکت استفاده کرده‌اید و با این نرم افزار آشنایی دارید آیفون می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. اگرچه iOS به اندازه سیستم عامل اندروید امکان استفاده هوشمندانه و متفاوت را به شما نمی‌دهد اما سیستم عاملی با طراحی ساده و استفاده آسان است که از بهترین اپلیکیشن‌ها و بازیهای طراحی شده برای موبایل سود می برد. ویندوز تلفن: بعد از شکست «ویندوز موبایل» مایکروسافت سیستم عامل جدیدی را برای تلفن‌های همراهش با نام «ویندوز فون» (windows phone) را طراحی کرد که تنها سیستم عاملی است که نوع جدیدی از طراحی را به کاربر ارائه می دهد. در این سیستم عامل به جای اینکه برنامه‌ها به صورت آیکون جدولی نشان داده شود، از آیکونهای زنده ای استفاده شده است که در واقع نیمی آیکون برنامه و نیمی ویجت (ابزارک) است. هر برنامه‌ای که روی صفحه نمایش شما وجود دارد به صورت اطلاعات زنده ای که تغییر می‌کنند و یا گرافیک نشان داده می شود. ۳. ویژگی خاص تلفن همراهتان را انتخاب کنید
وقتی برای خرید تلفن همراه به مجتمع‌های فروش تلفن همراه مراجعه می کنید، انتخاب‌های زیادی پیش روی شما قرار داده می‌شود اما هیچوقت نمی‌توانید به کارمندان و فروشندگان یک نمایندگی خاص درباره ویژگی‌هایی که در مورد تلفنهای همراهشان می‌دهند اعتماد کنید و بر اساس حرف آنها مدل موبایل مورد نظرتان را انتخاب کنید. بهتر است اگر دوستی دارید که اطلاعات کافی درباره تلفن‌های همراه دارد، وی را برای خرید تلفن با خود ببرید و اگر چنین امکانی برای شما وجود ندارد، تعدادی از مهمترین ویژگیهای هر تلفن همراه در زیر آورده شده است که می توانید بر اساس آنها انتخاب درستی داشته باشید. صفحه نمایش: هر یک از صفحه‌های نمایش AMOLED یا LCD در نوع خود صفحه‌های نمایش خوبی محسوب می‌شوند. برای انتخاب یک صفحه نمایش با کیفیت مناسب لازم است به رزولوشن تصویر توجه کنید. حداقل کیفیت مورد نیاز شما می‌تواند یک صفحه نمایش با کیفیت ۸۰۰×۴۸۰ پیکسلی باشد اما اگر یک تلفن با صفحه نمایش ۱۲۸۰×۷۲۰ پیکسلی انتخاب می کنید باید بدانید که این تلفن بالاترین کیفیت تصویر را دارد. هر صفحه نمایشی که دارای کلمه Retina است و از سوی اپل طراحی شده شما را ناامید نخواهد کرد. پردازنده دو هسته‌ای: موبایل‌هایی که از داشتن یک پردازنده دو هسته‌ای سود می برند بهترین گزینه‌ها هستن چراکه این تلفن‌ها نسبت به موبایل‌های یک هسته‌ای عمر مفید طولانی‌تر دارند. گوشی‌های یک هسته‌ای اگرچه تلفن‌های ارزان‌تری هستند و بعضی سیستم‌های عامل مانند ویندوز تلفن و بلک بری روی دستگاه‌های دو هسته‌ای نصب نمی‌شوند اما اگر حق انتخاب دارید حتما یک تلفن با پردازشگر دو هسته‌ای یا حتی چهار هسته‌ای را انتخاب کنید و این نکته را در نظر بگیرید که قرار نیست تمام پولتان را بابت خرید یک تلفن همراه پرداخت کنید بلکه گوشی‌های هوشمند جدید در واقع کامپیوترهای شخصی کوچکی هستند که باید از قدرت پردازش بالایی برخوردار باشند. اتصال 4G LTE: اگر بیشتر فعالیتهایتان به اینترنت مربوط می‌شود و سرعت اتصال نیز برایتان اهمیت دارد موبایلی را انتخاب کنید که از اینترنت 4G پشتیبانی کند و علاوه بر آن طول عمر باتری خوبی نیز داشته باشند، اگرچه به نظر می‌رسد LTE (استانداردی جهت انتقال داده‌های پرسرعت بی‌سیم برای تلفن) در حال حاضر ویژگی چندان مهمی نباشد اما به خاطر داشته باشید که موبایلتان را تنها برای دو سال نمی خرید.
بنابراین اگر در خرید تلفن همراه به این نکته دقت نداشته باشید ممکن است در دو یا سه سال آینده موبایل‌هایی را ببینید که با سرعت بی نظیری به اینترنت وصل می‌شوند در حالیکه موبایل شما از این مزیت بی‌بهره است. سیستم عامل به‌روزرسانی شده: اگر تلفن همراهی با سیستم عامل اندروید را انتخاب کرده‌اید، دقت کنید که ورژن Lollipop 5.0 روی آن نصب شده باشد، اما اگر موبایل انتخابیتان ویندوز تلفن دارد این ویندوز باید نسخه Windows Phone8.1 باشد و اگر یکی از موبایل های بلک بری را انتخاب کرده‌اید باید سیستم عامل آن ورژن ۱۰ باشد. آخرین ورژن گوشی‌های اپل نیز با iOS 8ارائه می‌شود. دوربین با کیفیت: قبل از خرید موبایل با آن چند عکس امتحانی بگیری و کیفیتش را با دوربین آخرین ورژن iPhone مقایسه کنید اگر نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد پس احتمالا کیفیت عکس بالایی ندارد. شما همیشه دوربین عکاسیتان را درست وقتی یک اتفاق جالب می‌افتد، همراه ندارید در حالیکه یک موبایل همیشه در جیبتان است. پس تلفنی را انتخاب کنید که بتواند یک عکس را حداقل با کیفیتی متوسط را به شما ارائه دهد. در حال حاضر سامسونگ و آیفون بهترین دوربین‌ها را دارند. ویژگی‌های تغییر یافته سیستم عامل: حواستان را به تغییراتی که در سیستم عامل هر تلفن همراه به وجود آمده است جمع کنید به خصوص اگر یک تلفن اندروید را انتخاب می‌کنید. برای مثال در تغییراتی که در چند سال اخیر در تلفن‌های نوکیا به وجود آمده است، تمام سرویس‌های گوگل حذف و سرویس‌های مایکروسافت جایگزین شده است. عمر باتری: در مورد این ویژگی از فروشنده سوال بپرسید یا قبل از خرید در اینترنت جست‌وجو کنید. تفاوت یک موبایل با عمر باتری فوق العاده و یک موبایل با عمر باتری افتضاح مثل تفاوت روز و شب است؛ عمر باتری تلفن همراه شما با گذشت زمان کمتر نیز می‌شود، بنابراین اگر موبایلی را خریده‌اید که از همان روز اول نیز نمی‌تواند در طول یک روز شارژ نگه دارد، طی ۱۲ تا ۲۴ ماه شرایط بدتر نیز خواهد شد. اگر امکان دارد موبایلی را انتخاب کنید که باتری قابل تعویض دارد اگرچه تعداد موبایل‌های هوشمندی با این ویژگی امروزه کم است. اندازه: مطمئن شوید که موبایلی که انتخاب می‌کنید در دستتان جا می‌شود؛ اگرچه یک صفحه نمایش کوچک آزاردهنده است اما موبایلی که صفحه بیش از اندازه پهن و بزرگ دارد نیز دردسرهایی را به وجود می‌آورد؛ مدل‌های مختلف موبایل هر روز تغییر می‌کنند اما به خاطر داشته باشید که شما این تکنولوژی را باید همه جا با خود حمل کنید پس مطمئن شوید سایز موبایلتان با سایز جیبتان هماهنگ است. میکرو SD: اگرچه داشتن یک کارت حافظه جانبی مساله حیاتی به شمار نمی‌آید اما اگر می‌خواهید تلفن‌تان را پر از آهنگهای مختلف کنید یا فایلهای زیادی را روی آن ذخیره کنید، چنین ویژگی حتما به کارتان خواهد آمد. موبایلی را انتخاب کنید که حداقل ۸ گیگ حافظه داخلی داشته باشد و اگر موبایلتان ۱۶ تا ۳۲ گیگ حافظه را نیز پشتیبانی کند، مطمئن باشید که به راحتی نمی توانید چنین فضای بزرگی را پر کنید.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظزات اعلام نمایید .

نرم افزار امنیتی رایگان

نرم افزارهای امنیتی رایگان برای امنیت بیشتر در فضای مجازی

نرم افزارهای امنیتی رایگان برای امنیت بیشتر در فضای مجازی

 

 

 

همه ما می دانیم که امروزه استفاده از اینترنت بدون استفاده از نرم افزارهای امنیتی ریسک بسیار بزرگی است . استفاده از نرم افزارهای امنیتی رایگان در فضای مجازی این امکان را به کاربران می دهند که به مقابله با بدافزارها بروند ، داده های از دست رفته را احیا کنند ، ناشناس وبگردی کنند یا فایل ها را بدون نگرانی از آسیب رسیدن به کامپیوتر خود ، باز کنند.

نرم افزارهای امنیتی رایگانی که کاربران حتما باید داشته باشتد عبارتند از: *** آنتی ویروس کامپیوترشما باید حتما مجهز به یک بسته ایمنی ضد بدافزارها باشد، آنتی ویروس ها یکی از اجزای این بسته اند. این برنامه ها ورودی ها و خروجی های کامپیوتر شما را زیر نظر دارند و به صورت خودکار، در صورت وصل به اینترنت، خود را به روز می کنند. نسخه های رایگان آنتی ویروس های مختلف مانند AVG، Comodo،Avira ، Avast نیاز کاربران خانگی را برطرف می کنند، مهم آن است که این برنامه ها مرتب به روزرسانی شوند. *** فایروال 'دیوار آتشین' یا فایروال جزو دیگری از بسته ایمنی کامپیوترها یا شبکه های کامپیوتری است. با فایروال می توان دسترسی به شبکه ها یا خدمات مختلف را مدیریت کرد، این نرم افزار ترافیک داده بین کامپیوتر شما و شبکه (مثلا اینترنت) را کنترل می کند و بر اساس تنظیمات قبلی تصمیم می گیرد کدام بسته اجازه گذر از دیوار آتشی را دارد و کدام نه. 'ZoneAlarm' از جمله محبوب ترین فایروال ها است. *** برنامه های ضدجاسوسی جاسوس افزارها (spybot) همان طور که از نامشان پیداست در پی جمع آوری اطلاعات از کامپیوتر قربانی و همچنین رصدکردن فعالیت های او در هنگام کار با کامپیوتر هستند. برنامه های رایگان مختلفی دراینترنت برای مقابله با این بدافزارها وجود دارد. 'spybot search and destroy ' یکی از آنهاست که نسخه قابل حمل آن هم وجود دارد. *** آنتی اسپم ها از اسپم ها (جانک ها) هم غافل نشوید، ارائه کنندگان خدمات ایمیل مانند یاهو یا گوگل این سرویس را به کاربران خود ارائه می کنند. با برنامه هایی مانند 'SPAMfighter' هم می توان با اسپم ها یا حملات فیشینگ در 'Outlook'، 'Outlook Express'، 'Windowsmail' یا 'Thunderbird' مقابله کرد. در حملات فیشینگ کاربر با لینک آلوده به صفحه ای جعلی هدایت می شود که بدافزارها و هکرها در آن به کمین نشسته اند. *** مقابله با 'باج گیرها' 'باج افزار'ها (Ransonware) گروه دیگری از بدافزارها هستند که کامپیوتر قربانی را قفل و از صاحب آن در مقابل آزادکردن سیستم، پول تقاضا می کنند. 'Kaspersky WindowsUnlocker' برنامه ای رایگان برای پاک کردن این بدافزارها است. ***حلقه نجات اگربا وجود همه مراقبت ها و به روزرسانی ها کامپیوترتان اسیر بدافزارها شد، بسته به نوع آلودگی مثلا می توانید از 'McAfee Labs Stinger' برای رهایی استفاده کنید. با 'HijackThis' هم می توانید در اسرع وقت به تنظیمات تغییریافته در کامپیوتر خود پی ببرید و در صورت علاقه آنها را به حالت اولیه برگردانید. *** حذف بدافزارها برنامه هایی مانند 'Malwarebytes Anti-Malware' بدافزارهای احتمالی موجود روی کامپیوتر شما را تشخیص می دهند حتی اگر بدافزارها از روش های نوین و پیچیده استفاده کنند. این نرم افزار برنامه ها و پروسه های کامپیوتر شما را دائم زیر نظر دارد و به محض مشاهده فرایندی مشکوک، زنگ خطر را به صدا در می آورد. ***نسخه پشتیبانی تهیه نسخه پشتیبان از داده های کامپیوتری ساده ترین و مطمئن ترین راه برای احیای اطلاعات از دست رفته است. 'Paragon Backup & Recovery' یکی از بسته های نرم افزاری رایگان و کارآمد برای تهیه نسخه بک آپ است. این نرم افزار تمام اطلاعات شخصی و تنظیمات سیستم عامل یا برنامه های مختلف را سکتور به سکتور از یک هارددیسک به هارددیسک دیگر منتقل می کند. ***احیای داده ها از 'Recuva' می توان برای احیای داده های پاک شده استفاده کرد، با این نرم افزار رایگان می توانید اطلاعاتی که از سطل زباله ویندوز، کارت حافظه دوربین دیجیتال یا دستگاه پخش موسیقی (MP3-Player) خود سهوا پاک کرده اید، را بازیابی کنید. *** وبگردی ناشناس ناشناس ماندن دراینترنت یکی از راه های در امان ماندن استن برای این کار می توانید از شبکه شناخته شده و کارآمد 'تور' استفاده کنید. با 'تور' اطلاعات شما پس از خروج از کامپیوترتان از زنجیره ای از سرورها می گذرند و هر بار تغییر هویت داده می شوند. از شبکه تور می توان بدون نصب نرم افزار روی کامپیوتر و از روی فلش مموری هم استفاده کرد. *** کدگذاری از آنجا که مشخص نیست اطلاعات شخصی شما در دنیای مجازی را چه کسی بازخوانی و کنترل می کند، بهتر است داده های خود را رمزگذاری کنید تا دست کم سرک کشیدن به آنها اگر غیرممکن نشد، بسیار دشوار باشد. کاربران ویندوز ویستا و هفت با 'بیت لاکر' BitLocker سیستم عامل خود آشنا هستند، 'TrueCrypt' ازنرم افزارهایی است که امکانات متنوع تری را در اختیار کاربران قرار می دهد. *** پاک کردن مطمئن داده ها برای این منظورمی توانید از برنامه 'سی کلینر' (CCleaner) استفاده کنید، برای سیستم عامل های ویندوزی همچنین می توان با 'Eraser' یا 'Freeraser' محتویات را پاک کرد. توجه داشته باشید که این نرم افزارها اطلاعات جدید را به جای اطلاعات پاک شده می نویسند و به همین دلیل امکان احیای داده های حذف شده وجود ندارد. *** عایق بندی ویندوز یکی از نگرانی های بجای کاربران، بازکردن فایل های مختلف است، فایل هایی که هر کدام می توانند به صورت بالقوه یک بدافزار باشند. اما اگر فایل ها یا حتی مرورگر خود را در یک 'سندباکس' (Sandbox) باز کنید، پروسه یادشده را ایزوله و دسترسی آن فایل یا برنامه به بخش های دیگر کامپیوتر را قطع می کنید، 'Sandboxie' یکی از سندباکس های محبوب برای کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز است. *** وبگردی عایق کاری شده با نصب 'سندباکسی'، نشان این برنامه در تَسک بار ویندوز پدیدار می شود، همچنین می توان با کلیک راست روی فایل ها، آنها را در این برنامه باز کرد. با بستن 'سندباکسی' تمام تغییرات ایجادشده روی کامپیوتربعد از کلیک روی فایل، از بین می روند، همچنین می توان مرورگر را در سندباکسی بازکرد و با خیال آسوده به وبگردی پرداخت. بسته آنتی ویروس 'Comodo' خود یک مروگر مجهز به سندباکس دارد.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظرات اعلام نمایید .

پیدا کردن تاریخ نصب ویندوز

چگونه تاریخ نصب ویندوز خد را پیدا کنیم؟

چگونه تاریخ نصب ویندوز خد را پیدا کنیم؟

 

 

حتمأ برای شما هم این اتفاق افتاده است که بارها خواسته اید از تاریخ نصب ویندوز اطلاع یا کنید ، مخصوصا در زمان نصب ویندوز جدید خواسته اید بدانید ویندوز قبلی چقدر برای شما کار کرده است. در اینجا روشی بیان می کنیم تا تاریخ نصب ویندوز سیستمتان را به راحتی پیدا کنید.

 

به گزارش خبر گزاران ؛ برخی کاربران سالها از ویندوز خود استفاده می کنند اما برخی دیگر ماه به ماه ویندوز تازه نصب می کنند!

برای دانستن تاریخ نصب ویندوز می توانید به روش زیر عمل کنید:

ابتدا در دستور run عبارت cmd را وارد کنید تا دستورات متنی ویندوز باز شود. برای دسترسی به دستور Run از کلید ویندوز + R استفاده کنید.

در خط دستور، عبارت روبه رو تایپ کنید: systeminfo.exe

 

کمی منتظر بمانید تا اطلاعات سیستم جمع آوری شود. بعد از نمایش اطلاعات در زیر شاخه  Host name به دنبال Original Install Date باشید. در جلوی این عبارت زمان تاریخ نصب ویندوز مشخص است.

یا به جای جستجو برای عبارت فوق در میان اطلاعات نمایش داده شده، دستور روبه رو را وارد کنید تا تنها زمان نصب ویندوز به شما نمایش داده شود:”systeminfo | find /i “install date

 

سایر اطلاعات سیستم مانند زمان بوت ویندوز، سازنده و مدل دستگاه و … نمایش داده می شود.

در حالت عادی و استفاده استاندارد از ویندوز نیازی به نصب مجدد ویندوز در دفعات مختلف نیست. در صورت نصب نرم افزارهای استاندارد و با طراحی قوی، ویندوز شما کمتر دچار مشکل می شود. اگر کار شما به صورتی است که نیاز به نصب برنامه های مختلف دارید پیشنهاد می کنیم آنها را بر روی ماشین های مجازی یا VM ها نصب کنید. در این صورت با unistall کردن برنامه های متعدد فایل های سیستم شما دچار مشکل نمی شود و فایل های بیهوده در حافظه سیستم شما باقی نمی ماند.

شاهد این مدعا هم تصویر بالاست که مربوط به سیستمی است که ویندوز آن تقریبا ۱ ماه بعد از ارائه ویندوز ۷ نصب شده و همچنان در حال کار است.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظرات اعلام نمایید .

بازیابی عکس های پاک شده دوربین

چگونه عکس های پاک شده را بازیابی کنیم؟

چگونه عکس های پاک شده را بازیابی کنیم؟

 

 

تا حالا اتفاق افتاده که مشغول عکاسی بودید و اشتباهی دستتان به یک کلید می‌خورد یا گزینه‌ای را انتخاب می‌کنید که تمام عکس‌های یادگاری موجود در کارت حافظه دوربینتان پاک می‌شد ؟ شاید تا الان این اتفاق یک اتفاق  وحشتناک و غیر قابل جبران می بود اما از حالا به بعد  نخواهد بود در صورتی که بدانید چطور میتوان این عکس‌ها را با استفاده از رایانه یا مک بوک بازگرداند.

 

امروز راه هایی را آموزش می دهیم که با انجام آنها عکس های پاک شده ی خود را بر می گردانید .

اقلام مورد نیاز برای این کار یک کارت مموری‌خوان، یک رایانه، کارت حافظه‌ای که عکس‌ها در آن ذخیره شده بود و درنهایت کمی صبر و تحمل است تا با حوصله مراحل بازگرداندن عکس‌ها را طی کنید. گام اول: به محض اینکه متوجه شدید عکس‌ها از کارت حافظه پاک شده است هیچ اقدامی نکنید. هیچ کاری به این معنی است که دیگر روی آن کارت حافظه عکس نگیرید و و سریعا کارت حافظه را از دوربین خارج کنید. گام دوم: یک برنامه احیای اطلاعات پاک شده یا همان Recovery را انتخاب کنید. برنامه‌های Recuva for Windows و PhotoRec for Mac به ترتیب برای کامپیوترهای شخصی و رایانه‌های مک پیشنهاد می‌شود که هر دوی آنها نیز رایگان هستند. به خاطر داشته باشید که گزینه‌های دیگری نیز برای برنامه Recovery وجود دارد که ممکن است از قبل روی کارت حافظه‌تان نصب شده باشد. گام سوم: برنامه مورد نظر را روی کامپیوتر یا مک بوکتان نصب کنید. گام چهارم: اگر برنامه Recuva برای ویندوز را انتخاب کرده‌اید لازم است برحسب نوع فایلی که از روی کارت حافظه پاک شده است این برنامه را تنظیم کنید.
در این نوشته هدف بازگرداندن عکس‌هایی است که پاک شده اما Recuva این امکان را به کاربر می‌دهد که انواع دیگری از فایل‌ها از جمله موزیک، ویدیو، ایمیل و ... را نیز احیا کند. وارد منوی برنامه شوید و قسمتی را که از آنجا می توانید کارت حافظه‌تان را برای برگرداندن فایل‌های پاک شده را انتخاب و پیدا کنید. سپس کارت خوان را وارد رایانه کرده و قسمتی را که معمولا دوربین عکس‌ها را در آن ذخیره می‌کند - در صورتیکه پاک نشده باشد - انتخاب کنید. معمولا این بخش در کارت حافظه فولدری است که با نام DCIM ذخیره شده است. همچنین ممکن است نام این پوشه اسم یا مدل دوربین عکسبرداری شما باشد. اما برای کسانی که تصمیم دارند از برنامه PhotoRec روی مک‌بوک استفاده کنند، پروسه ممکن است طولانی‌تر باشد اما بعد از یک بار استفاده از این برنامه روش کار کردن با آن راحت‌تر می شود. برنامه PhotoRec را باز کرده و اگر مک بوک‌تان رمز عبور(password) دارد آن را وارد کنید تا برنامه بتواند به تمام درایوها دسترسی داشته باشد. سپس درایوی را که می خواهید عکس‌هایتان را از آنجا بازیابی کنید - یعنی همان کارت حافظه - انتخاب کنید. سپس برای شروع پروسه بازگرداندن عکس‌ها کلید اینتر را فشار دهید و سپس قسمتی که با نام FAT۱۶/۳۲ مشخص شده را انتخاب کنید تا برنامه بتواند به بخش تنظیمات دوربین شما در کارت حافظه دسترسی داشته باشد. سپس یک بار دیگر برای تایید انتخاب خود کلید اینتر را فشار داده و در مرحله بعد نیز بخش FAT/NTFS را انتخاب کنید. در ادامه برای رفتن به مرحله بعدی یک بار دیگر کلید اینتر را زده و در این مرحله به برنامه اعلام کنید که برای پیدا کردن عکسهای پاک شده باید به کدام بخش برود. اگر به خراب بودن کارت حافظه‌تان شک دارید گزینه "whole" را انتخاب کنید و در غیر این صورت باید گزینه "free" را انتخاب کنید. یک بار دیگر کلید اینتر را بزنید و سپسس انتخاب کنید که فایلهای ریکاوری و بازیابی شده کجا ذخیره شود، از کلید C برای تایید انتخاب آخرتان استفاده کنید. سپس پروسه ریکاوری عکسها را شروع کنید. گام پنجم: بخش اسکن برنامه را باز کنید و ببنید که چه فایل هایی برگردانده شده است.در این بخش خوشبختانه فایلهایی به شما ارائه می شود که نشان می دهد برنامه توانسته عکس های شما را ریکاوری کند. اگر شما در گام چهارم گزینه عکس را برای بازیابی کردن انتخاب کرده باشید، در این صورت عکس‌ها برایتان به صورت فرمت استاندارد فایل عکس مثل JPEG آورده می شود. اگر شما به دنبال پیدا کردن فایل عکسها به صورت فورمت RAW یا خام هستید و آنها را پیدا نمی کنید برای بازیابی آنها راهی وجود ندارد. در برنامه Recuva روی گزینه "Switch to advanced mode" کلیک کنید تا به شما نشان دهد که برنامه باید به دنبال چه نوع فرمت فایلی بگردد. تنها کاری که لازم است در این مرحله انجام دهید این است که فورمت Raw دوربینتان را به گزینه‌ها اضافه کنید. این فرمت معمولا با یکی از نام‌های .CR۲، .NEF یا .ARW بسته به مدل دوربینتان ثبت شده است. اگر مطمئن نیستید کدام یک از این فرمتها را باید وارد کنید، تنظیمات دوربینتان را چک کنید. در PhotoRec نیز برای اینکه انتخاب کنید به دنبال چه نوع فرمتی از فایل پاک شده هستید کافی است در بخش "FileOpts" منوی اصلی برنامه، فرمت مورد نظر را انتخاب کنید. برخی از فایلهای با فرمت RAW با نام .tiff ثبت می‌شوند بنابراین در بخش "FileOpts" مطمئن شوید این گزینه نیز تیک خورده است. گام ششم: در برنامه Recuva تمام عکسهایی را که می‌خواهید ذخیره کنید را انتخاب کرده و سپس روی گزینه "Recover" کلیک کنید. فولدری را که می خواهید عکسها در آن ذخیره شود انتخاب کنید. بهتر است جایی را برای ذخیره عکسها انتخاب کنید که به سادگی قابل دسترسی باشد، مثل دسک‌تاپ یا فولدر عکس؛ اما عکسهای برگردانده شده را دوباره روی کارت حافظه دوربین ذخیره نکنید. برای PhotoRec در گام قبلی شما محلی را برای ذخیره فایل‌های ریکاوری شده انتخاب کرده بودید و کافی است پس از انجام پروسه ریکاوری فولدر مورد نظر را چک کنید. گام هفتم: فایل‌هایی که ریکاوری و ذخیره شده‌اند را چک کرده و از آنها بک آپ بگیرید. اگر عکس‌هایتان با روشهای بالا ریکاوری نشد مجبور خواهید بود از نرم‌افزارهای پیشرفته‌تری که پولی هستند استفاده کنید.

 

 

لطفأ نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بهتر و مفید تر شدن مطالب و محتویات سایت از طریق بخش نظرات اعلام نمایید .

زیر مجموعه ها

آموزش های متفرقه در زمینه طراحی سایت

دوره های آموزش حضوری طراحی وب

© 2018 web-2.ir, All Right Reserved